Druha cast vypraveni o ceste Svedskem az na Nordkapp a Finskem zpatky – jak probihalo “prosvisteni” strednim Svedskem
26.7. 11:00 – balime stan, odjizdime smerem na poloostrov Kule, podivat se na Nimis ( vyhlaseno r. 1996 za mikronarod Ladonia):
Jedna se o veze ztlucene z naplaveneho drivi. Na pohled vypadaji velmi chatrne, ale da se na ne (i skrz ne) lezt a jsou velmi pevne. Plno deti i dospelych na ne leze a nic se nikomu nestane – v porovnani s cestou tam je lezeni na veze celkem trivialni. Dalsi fotky jsou mezi fotkama z roku 2005.
26.7. 14:00 svacime pri navigacni zastavce. Hodnotime kolik nas toho ceka (kilometru) a volime strategii: denne tak jednu az dve zajimavosti pri ceste, neco okolo 500 km cesty, natankovat a najit nejaky utulny camp – at tam nekdy dojedeme 🙂
26.7 19:30 ubytovavame se v campu P33 Ryrsjöns Fritidsby (kousek od Lilla Edet, na slinici z Goetheborgu do Trollhattanu, 135 SEK – tam kde jsem r. 2005 chytal pulce). Jdeme se projit kousek okolo jezirka, cestou sbirame houby na veceri (Martina) a boruvky (ja). Ve Svedsku pry v cervnu docela dost prselo, vody je vsude vic nez dost, a houby rostou jako po desti, ale prasivky nebereme, takze ve veceri jsou jenom lisky a par hribku. Po veceri se koupu, voda je moc prijemna.
Uz je poznat jak jsme na severu – vecer v 10 neni vubec tma, okolo pulnoci je na severnim obzoru porad celkem svetlo. V noci prsi.
27.7 10:00 Prestava prset, vylezame ze stanu, zjistujeme ze jsme uprostred louze, nastesti podlazka stanu nepropustila a vevnitr je sucho. Pri kazdem kroku (naboso) nam mezi prsty u nohou “vycvachtnou” gejziry vody z travy. Vyleza slunicko, takze si dame ranni plavani v jezirku a susime sta. V 11:20 odjizdime smer Trollhattan – informacni stredisko (kupujeme suvenyry a zjistujeme kdy pousteji vodopady) u muzea SAAB (kupujeme chrastitko SAAB) a obedvame SmörgÃ¥sbord – housku oblozenou krevetkama a naklicenejma slunecnicem.
Jedeme nakoupit do obchodniho strediska za mestem, cestou koukame kolik je letos v jezere Vanern ktere se u Trollhattanu vleva do reky Gota vody:
Nakupujeme zasobu jablek a po delsim hledani i volejbalovy mic a sadu na badminton. Vyjizdime mezi jezery smer Kristinehamn a dal na sever po Inlandsvägen az do Nås
27.7. 17:35 Tankujeme 36.6 l ve Filipstadu (10.79 SEK/l), ujeto 1469 km
27.7. 19:00 Ubytovavame se v campu W25 v NÃ¥s (100 SEK). Pri ubytovani trosku zmatek, na recepci napis (jen Svedsky) ze check-in bude az v 20:00 – nastesti me nejaky jiny ubytovany pomuze a prelozi. Stavime stan a po obhlidce ricky volime i koupani. Po veceri zkousime nas “complete badminton set” (nejen rakety, ale i tycky a sitka), zkousime jak se to hraje, ale po chvili se zveda vitr a neda se ani podat. Jsme spoceny a tak jdeme znova plavat, stejne jako rano. Estonci vedle ve stanu nejak nechapou ze se porad koupeme v rece 🙂
28.7. 11:20 Prijizdime do mestecka Falun. Je to byvale hornicke mestecko s propadlym medenym dolem a zachovalou starou ctvrti s drevenymi hornickymi domky, diky nimz je mestecko zapsane v seznamu pamatek Svetoveho dedictvi UNESCO.
28.7. 13:00 Vjizdime do mestecka Rättvik, spolecne s nekolika “kacenama” (citroenama 2CV) a “amerikama” (americkejma bourakama) – vypada to ze tu maji sraz, a proto se doprava celkem “plazi”. Parkujeme ve meste, prohlizime si cosi jako trziste (maji zajimave svedske suvenyry i veci pro milovniky “amerik” a Elvise) a jdeme na udajne “nejdelsi molo ktere zasahuje do jezera (625 m. dlouhe).
Vic toho tu neni, snad jen socha konika ktery se vyrezava ze dreva a prodava jako suvenyr.
28.7. 14:23 tankujeme 19.64 l v Rättviku (10.31 SEK/l), ujeto 1721 km, prumerna spotreba ve Svedsku 5.6 l/100 – rychlostni limity se projevuji na spotrebe :-). Pokracujeme dal na sever
28.7. 16:08 – stavime na svacinu na odpocivadle u nejake vesnicky (nejspis se jmenovala Oreälven) s benzinkou. Odpocivadlo je primo u maleho vodopadu. Shodujeme se ze se to jet neda 🙂
28.7. 20:00 Diky malemu navigacnimu nedorozumneni se ubytovavame v jinem campu nez jsme chteli – v campu Z50 Ã…näsets Camping u mestecka Kälarne. Nikde nikdo neni, jen napis ve Svedstine s telefonnim cislem. Dostaneme se jenom na zachody, do koupelen a kuchyne ne. Stavime stan v opustenem rohu campu tesne u jezera a varime veceri (s houbama co rostly okolo). Nekoupeme se, je celkem zima.
29.7. 9:30 – mame zbaleny stan, dorazila obsluha, platime za camp (110 SEK), dostavame kod pro pristup do sprch ktere hned vyuzivame. Po sprse a snidani (v prubehu snidane sprchlo) odjizdime smer pobrezi Botnickeho zalivu.