Celkem zajimavy clanek na Scienceworld.cz – vyzkum, pri kterem se zjistilo ze Americani ruskeho puvodu rychleji rozlisuji odstiny modre (oproti rodilym Americanum), protoze v rustine maji pro modrou 2 vyrazy.
Samozrejme me napadlo zda neco podobneho nebude fungovat i s cestinou a odstiny cervene (a rude).
Nejzajimavejsi veci se ovsem daji najit v komentarich pod clankem:
- “Zajimavy je Amazonsky jazyk Piraha, ktery barvy nezna vubec. Piraha ma take nejmene hlasek ze vsech jazyku, nema ani cislovky a zajmena ma prijata z jazyku Tupi-Guarani. Indiani kmene Piraha nejsou schopni se naucit pocitat 1+1=2 ani po intensivnim kurzu zakladni matematiky. Proste jim chybi schopnost zobecnovat… (na druhou stranu maji obrovske znalosti o konktretni biologie pralesa). Barvy nezna jeste par novoguinejskych jazyku.”
- “udÄ›lejte vzornÃÄek různých “poetických” barev “béžová, nachová, purpurová …” a ukažte je chlapům a ženám. PÅ™ÃpadnÄ› Å™eknÄ›te chlapům a ženám jaká barva je “purpurová, nachová …”.
Moje výsledky jsou takové, že se chlap u druhého testu minimálnÄ› v jednom ze třà pÅ™Ãpadu splete, a že chlapi (alespoň v ÄŒR) nazývajà barvy jako odvozeniny základnÃch barev – vÃce technicky, napÅ™. “svÄ›tle hnÄ›dá, modroÄervená …” ženy právÄ› využÃvajà ty poetické názvy.” - “Nenà pravda, že japonÅ¡tina nerozliÅ¡uje mezi zelenou a modrou. Modrá = ao, zelená = midori. Jen v nÄ›kterých situacÃch se Å™Ãká zelené “ao”. NapÅ™Ãklad se neÅ™Ãká zelené na semaforu midori-Å¡ingó, ale ao-Å¡ingó; v archaickém jazyce, tÅ™eba když se bavÃte o kimonÄ› nebo o starých vázách, se midori Äasto nepoužÃvá, i když takové sklony majà spÃÅ¡ staršà generace. Takže ao mÃsto midori nÄ›kdy ano, ale urÄitÄ› by je to v tomto testu nijak nediskvalifikovalo, leda jejich pÅ™irozená pomalost.”
- “Jeden z mála relevantnÃch pramenů pro zkoumánà barevného vnÃmánà Evropanů v minulosti je heraldika, tedy vÄ›da o erbech. StÅ™edovÄ›cà heroldové dokonce vytvoÅ™ili tabulku pro stupnÄ› kontrastu.Neuznávali odstÃny, Äervené Å™Ãkali nachová nebo purpurová Äi rubÃnová, aby to lépe znÄ›lo. Zelenou a modrou odliÅ¡ovali dobÅ™e, oranžová neexistovala, růžová se poÄÃtala k Äervené, hnÄ›dou radÅ¡i neužÃvali vůbec, stejnÄ› tak Å¡edou. V podstatÄ› mÄ›li Å¡kálu Äerná, modrá, rudá, zelená v kombinci se žlutou nebo bÃlou.”
- “MÄ›li jsme doma dvÄ› andulky žlutou samici a modrého samce a tak jsme je i pojmenovali Žlutá a Modrý. Jednoho krásneho dne Modrý uletÄ›l a nevrátil se. Žena trvala že musÃme koupit nového modrého anduláka. Ale ve zverimexu mÄ›li jen zelené, tak jsme koupili zeleneho. A ten se jmenuje také Modrý. Doufám, že si náš malý syn až bude rozeznávat barvy, nebude pÅ™ipadat jako Japonec”
Tags: Internet
tak to je snad cÃlem, ne?